Balet SND Bratislava:

Two / Murmuration / Entropy

7. 11. 2023 | 19:00 Janáčkovo divadlo

TWO

Choreografie: Lukáš Timuľak

Lukáš Timuľak ve svém novém díle TWO společně s módním návrhářem Borisem Hanečkem a skladatelem Henrym Vegou zkoumají způsoby, jak spojit myšlenky jednotlivců v synergii tvorby. Tanec dvou tanečníků je vyjádřením spojení, neoddělitelnosti a sil, které se spíše doplňují, než aby stály proti sobě, a tvoří celek, který je mnohem víc než součet jeho částí.

 

MURMURATION

Choreografie: Edwaard Liang

Murmuration je taneční imprese o jednom dějství, která umělecky reflektuje přírodní jev, při němž hejna migrujících ptáků vytvářejí na obloze fascinující útvary. Jednoaktový balet inspirovaný přírodní podívanou uvedl choreograf Edwaard Liang v roce 2013 s Houston Ballet. Choreografova schopnost atraktivně upoutat citlivý vztah mezi choreografií a hudbou je předpokladem vzrušujícího iluzivního zážitku. Edwaard Liang odráží dynamiku hudby pohybovým napětím, které kopíruje energii ptáků slétajících se do bezpečí masy. Plynulý pohyb sborového textu se rozplývá v pomíjivosti čtyř krátkých duetů.

 

ENTROPY

Choreografie: Craig Davidson

V popředí této baletní miniatury stojí čistý tanec ve své obnažené podobě. Choreografická abstrakce ukazuje téměř neomezené pohybové možnosti lidského těla se slovníkem, který čerpá svůj elementární materiál především z klasické taneční techniky, ale dává mu šmrnc 21. století. V plastických pohybových vazbách plných dynamických změn a náročné koordinace se odráží choreografova zkušenost z působení ve Flanderském královském baletu, drážďanské Semperově opeře a Lucernském baletu ve Švýcarsku, stejně jako jeho láska ke stepu. V popředí stojí esteticky přitažlivá fyzičnost zhmotněná v animální plastice účinkujících.

Koupit vstupenky