Dáma s kaméliemi

Balet Národního divadla Brno

23. 10. 2021

Janáčkovo divadlo
19:00

1 hodina 20 minut

(bez přestávky)

Vhodné od 12 let.

KOUPIT VSTUPENKY

Neřest, láska, oběť…

Uznávaný slovinský inscenační tým pod vedením chorvatské choreografky Valentiny Turcu vytvořil pro Balet Národního divadla Brno původní balet na motivy románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi je bezesporu jedním z nejslavnějších milostných příběhů novodobé literatury. Příběh Marguerity a Armanda, krásné kurtizány a mladíka z lepší rodiny, se zprvu odehrává v Paříži ve vyšší společnosti a posléze na venkově, kam oba odjíždí za lepším a novým životem. Jejich hluboký a vášnivý vztah ale netrvá dlouho. Na nátlak Armandova otce Marguerite milého opouští a předstírá, že jej již nemiluje. Vrací se k dřívějšímu způsobu života a osamocena umírá. Armand se domnívá, že jej zradila a teprve po její smrti se dozvídá pravdu o síle její sebeobětující se lásky.

Inscenační tým:

Choreografie. režie a dramaturgie: Valentina Turcu

Hudba: Franz Schubert

Hudební aranžmá: Andrei Pushkarev

Dirigent a hudební nastudování: Robert Kružík

Scéna: Marko Japelj

Kostýmy: Alan Hranitelj

Světelný design: Aleksandar Čavlek

Videoprojekce: Martin Svobodník

Fotografie aktů: Arthur Abram

Asistent choreografky: Anton Bogov

Inspice: Luděk Mrkos

DANCE BRNO 2021

Dáma s kaméliemi je bezesporu jedním z nejslavnějších milostných příběhů novodobé literatury, který inspiroval vznik dalších adaptací mnoha uměleckých žánrů, například Verdiho opery Traviata nebo mnohých filmových zpracování. Slavný romantický román Alexandra Dumase mladšího je částečně autobiografický příběh nešťastné lásky, ve kterém se autor vyzpovídal ze svého vášnivého a bolestného vztahu ke slavné pařížské hetéře Marii Duplessisové. Příběh Marguerity a Armanda, krásné kurtizány a mladíka z lepší rodiny, se zprvu odehrává v Paříži ve vyšší společnosti a posléze na venkově, kam oba odjíždí za lepším a novým životem. Jejich hluboký a vášnivý vztah ale netrvá dlouho. Na nátlak Armandova otce Marguerite milého opouští a předstírá, že jej již nemiluje. Vrací se k dřívějšímu způsobu života a osamocena umírá. Armand se domnívá, že jej zradila a teprve po její smrti se dozvídá pravdu o síle její sebeobětující se lásky.

 

Balet NdB přizval k vytvoření původního baletu významnou chorvatskou choreografku Valentinu Turcu, která studovala a tančila u slavného Maurice Béjarta v Lausanne, kde získala jedinečné taneční dovednosti a unikátní styl. Stala se choreografkou pestré škály různorodých produkcí – přes klasické balety po avantgardu, od velkých produkcí po choreografické miniatury. Balet byl vytvořen na hudbu Franze Schuberta v aranžmá Andreie Pushkareva. Hudebního nastudování s orchestrem Janáčkovy opery se ujal dirigent Robert Kružík. V inscenačním týmu Valentiny Turcu jsou významní slovinští výtvarníci. Autorem scénografie k baletu je Marko Japelj, který spolupracuje např. s Velkým divadlem v Moskvě (Bolshoi Theatre), kostýmní výprava je dílem výtvarníka Alana Hranitelje, který se pyšní spoluprací se slavným Cirque de Soleil.“